zaujimavosti 6,702 Zobrazení

Čo prezrádzajú rôzne sny? Psychológovia vysvetlili význam našich najčastejších snov

Čo prezrádzajú rôzne sny?
od Pavol 2019-04-11
 

Ľudstvo sa počas svojej existencie snažilo rozlúštiť tajomstvá snov. V súčasnosti existuje aj špeciálna veda, ktorá študuje sny: oneirologia. Tí, ktorí uprednostňujú ezoteriku pred vedou, radi interpretujú svoje sny podľa rôznych kníh o snoch a veria, že dokážu predpovedať budúcnosť.

Psychológovia sa však domnievajú, že sny presne odrážajú náš súčasný stav a často je to spôsob, ako nám podvedomie chce povedať niečo veľmi dôležité.

Avšak existujú sny, ktoré máme všetci spoločné. Každý z nás mal sen o tom, ako padá, či prišiel o zuby a ďalšie. Všetky tieto sny sú inšpirované našimi starými inštinktmi, kultúrnym kódexom, skúsenosťami našich predkov a osobnou skúsenosťou. 

Psychologička, špecialista v oblasti snov, Patricia Garfieldová, ich nazýva "univerzálne sny": "Rôzni ľudia grillujú napríklad mäso inak, ale každý griluje mäso. To isté platí pre sny: každý vidí rôzne sny, ale sú založené na spoločných vzoroch. Sú také staré ako ľudstvo samotné".

1. Pád

Ako starneme, snívame oveľa častejšie, že padáme, než že lietame. Podľa psychológa Iana Wallaceho sen o páde symbolizuje strach zo straty kontroly. 

Nedokážete nič mať pod kontrolou vo svojom živote, možno za tým sú drastické zmeny, na ktoré ste neboli pripravení a zdá sa, že ste stratili zem pod nohami. Popremýšľajte o tom, v ktorej oblasti života (práca, vzťahy, financie, zdravie atď.) sa v tomto čase cítite depresívni alebo zraniteľní a ako to napraviť.

Niektorí vedci však vysvetľujú sny o páde jednoduchou fyziológiou. Keď telo zaspí, nervový systém sa začne upokojovať, krvný tlak a pokles srdcovej frekvencie a táto fyziologická zmena spôsobí, že náš mozog je znecitlivený (najmä ak bol počas dňa preťažený), vníma ho ako nebezpečenstvo, aproximáciu smrti, v tomto okamihu sa náhle prebudíme.

Opačná verzia tohto sna: lietanie - znamená uvoľnenie ťažkého bremena, pocit slobody.

2. Strata zubov, zranenia a smrť

Podvedome, zuby sú predovšetkým naše zbrane, znamenie sily, schopnosť "zahryznúť" kus sveta. Je možné, že ste sa nedávno v reálnom svete cítili odzbrojení a bezmocní. To vysvetľuje psychológ Penney Pierce.

Naproti tomu Patricia Garfieldová, ktorá mnoho rokov venovala štúdiu snov, vyjadruje sen o strate zubov so skrytým hnevom. Keď potláčame hnev, zvyčajne zatíname čeľuste. Tento sen môže varovať, že je čas zbaviť sa negatívnych pocitov.

Často snívame, že niekto z blízkych je zranený, chorý alebo umierajúci. Taký sen spôsobuje hrôzu, ale z hľadiska psychológie to nie je také desivé. Nie je to nič viac ako strach z budúcnosti, alebo nevyhnutnej zmeny v živote. 

Ak sa vám sníva o narodení a uzdravení, zvyčajne to sprevádza začiatok niečoho nového: práca alebo projekt, ktorý symbolizuje nový zážitok.

3. Zlyhanie pri teste

Idete na skúšku a náhle si uvedomíte, že si nič nepamätáte, alebo sa ocitnete pred veľkým publikom a nedokážete povedať ani slovo. Takéto sny môžu mať nielen študenti a žiaci, ale aj ľudia, ktorí už dávno ukončili štúdium. Je veľmi pravdepodobné, že ste utrpeli stres alebo ste sa o niečo znepokojovali tesne predtým ako ste zaspali. V takom prípade stojí za to si oddýchnuť.

4. Prenasledovanie

Takéto sny majú niekoľko výkladov. "Ľudia, ktorí majú tendenciu vyhýbať sa konfliktom, ktorí utekajú pred problémami namiesto ich riešenia, budú mať opakovaný sen o prenasledovaní," hovorí špecialistka na sny Laura Levenberg.

Pozrite sa na prenasledovateľa. Osoba, ktorá vás naháňa vo vás evokuje nepríjemný pocit, ktorý spôsobuje nepríjemnu emóciu alebo situáciu, o ktorej ani nechcete premýšľať, ako napríklad závislosť alebo dlh. Prenasleduje vás dobre známa osoba? Popremýšľajte o tom, čo alebo s kým sa zvyčajne spájate. Vo svojom sne, môžete symbolizovať inú osobu, a nie seba, alebo dokonca časť svojej osobnosti, ktorú nepoznáte, ako skrytý talent alebo túžbu.

Existuje aj teória, že sny o úteku od niekoho sú len ozveny primitívnych inštinktov, ktoré sú zakotvené v našich génoch kvôli vzdialeným predkom. Keď sa vám prisnil tento typ sna, hľadajte, v akej oblasti sa cítite ohrození, alebo čo vo vašom živote vyvoláva napätie.

5. Katastrofa alebo koniec sveta

Skoro každému z nás sa aspoň raz v živote, snívalo o prírodných alebo človekom spôsobených katastrofách (tsunami, požiaroch, výbuchoch atď.). Vo sne tohto druhu zažívame strach nielen o náš vlastný život, ale aj o životy našich blízkych. Tieto sny môžu znamenať osobné problémy, ktoré sa dostali mimo kontroly, ako aj pocit nejakej hrozby v reálnom živote. Samozrejme, neustále správy o katastrofách a teroristických útokoch v médiách pridávajú palivo do ohňa. V modernom svete sa cítime veľmi zraniteľní.

6. Chybné zariadenia alebo doprava

Snažíte sa použiť nejaký druh elektronického zariadenia, ale prestane pracovať vo vašich rukách, napríklad telefón zlyhá a nemôžete volať. Podľa Patricie Garfieldovej sú sny tohto typu častejšie u žien a symbolizujú obavy spôsobené vzťahmi alebo stratou emocionálneho vzťahu s niekým.

Táto kategória zahŕňa aj sny, v ktorých sa pokúšate riadiť vozidlo, ale je rozbité. Najpravdepodobnejšie je, že nemáte dosť podpory, alebo sa nemôžete vyrovnať s ťažkou životnou situáciou.

7. Tehotenstvo

Je zaujímavé, že ženy aj muži môžu snívať o tehotenstve. "Tehotenstvo vo sne symbolizuje niečo nové, čo vo vás rastie," verí psychológ David Bedrick. Podvedome, snívate o "rodení" nového kreatívneho projektu. Mohlo by to byť čokoľvek: napísať román alebo prerobiť svoj domov. Je čas stanoviť nový cieľ a ukázať svoj talent svetu.

Potom, čo máte sen tohto druhu, ak nie ste tehotná v reálnom živote, premýšľajte o svojich talentoch a nerealizovaných snoch, pretože vyžadujú realizáciu.

8. Meškanie

Beháte za vlakom, ktorý odchádza, alebo prídete neskoro na dôležité stretnutie; Tieto sny sú pomerne časté. Podľa Michaela R. Olsena, špecialistu na sny, môže symbolizovať strach zo straty niečoho veľmi dôležitého, napríklad niečoho vo vývoji vášho vzťahu alebo výchove vášho dieťaťa. Ak v skutočnosti ste neustále zaneprázdnení a nemáte dostatok času, s pomocou takéhoto sna, podvedomie vám napovie, že je na čase, aby ste prehodnotili svoj program a našli čas na naozaj dôležité veci.

9. Neznáma miestnosť

Sny o neznámych miestach sú sny o sebavedomí. Ak ste vo sne v dome, ktorý ste ešte nikdy nevideli, znamená to, že sa dobre nepoznáte, pokúšate sa poprieť nejakú stránku vašej osobnosti. Samostatná a neznáma miestnosť symbolizuje, že máte skrytý talent, zručnosť alebo príležitosť, ktorú nevyužívate.

Psychoterapeut Eddie Traversa verí, že nevedome, niektoré miesta sú spojené s určitými procesmi. V kuchyni je miesto, kde sa potraviny menia na hotové jedlo. Je možné, že prežívate nejaké vnútorné zmeny. Kúpeľňa je symbolom oslobodenia všetkého nepotrebného. Je čas sa zbaviť toho, čo nepotrebujete. Sprcha je symbolom čistoty. Je potrebné objasniť určitú situáciu. V spálni sa hovorí o tom, na čom vám najviac záleží v milostnom vzťahu.

zdroj: https://genial.guru/inspiracion-psicologia/psicologos-han-explicado-el-significado-de-algunos-suenos-que-todos-hemos-tenido-940110/, foto: 

loading...
Predchádzajúci článok Od tohto dátumu bude koniec všetkým jednorazovým plastom
Nasledujúci článok Muž ukradol od Google a Facebooku 122 miliónov dolárov fakturovaním za položky, ktoré nikdy nekúpil