pribehy 1,444 Zobrazení

Deti z osady v Krompachoch tvrdia, že ich zbili policajti za to, že opustili karanténu

Policajti ich vzali do tunela a bili po nohách, tvrdia detí z osady v Krompachoch
od Pavol 2020-04-29
 

„Vzali nás do tunela, bili po nohách, vraveli, že nás zastrelia, keď budeme plakať,“ tvrdia detí z osady v Krompachoch. K celému incidentu sa vyjadrila aj Andrea Bučková, ktorá sa nedávno stala novou vládnou splnomocnenkyńou pre otázky rómskych komunít, a na sociálnej sieti upozornila na to, že postup polície voči maloletým deťom v Krompachoch bol podľa jej názoru neprimeraný.

„Na miesto prišli ako prví zamestnanci našej regionálnej kancelárie zo Spišskej Novej Vsi, ktorí sa snažili upokojovať situáciu a hroziacu eskaláciu násilia voči zložkám PZ SR. Po následnom preverení príčin roztržky zistili, že skupina maloletých detí sa dostala mimo karanténnu zónu, pričom ich príslušníci PZ SR začali naháňať a jeden z nich ich podľa vyjadrenia detí bil obuškom po nohách. Zamestnanci našej regionálnej kancelárie tam ostali, aby dozreli na riadne zdokumentovanie všetkých dôkazných materiálov a zabezpečili aj fotodokumentáciu, na ktorej je vidieť, že deti majú na nohách podliatiny, ktoré mali byť spôsobené obuškami. Všetky dôkazy a lekárske záznamy spojené s incidentom boli odoslané na vnútornú inšpekciu MV SR. Podľa aktuálnych informácií je príslušník PZ zodpovedný za tento skutok prevelený mimo lokalitu Stará Maša. Je mi nesmierne ľúto, že k takejto situácii došlo, obzvlášť že na to doplatili maloleté deti. V súčasnosti sme všetci vystavení zvýšenému tlaku, kvôli opatreniam súvisiacim so šírením ochorenia COVID-19. Mnohí si nevieme ani predstaviť, ako vyzerá život v karanténe, v akej sa ešte stále nachádzajú obyvatelia Žehry a časť obyvateľov v Krompachoch. Aj keď sa všetci snažíme pomôcť a snažia sa aj ľudia “za páskou”, nie je to to isté, ako keď máme slobodu ísť kam chceme. A zvlášť je to ťažké pre deti.“

Andrea Bučková ďalej uviedla, že verejnosť nemôže tlaku podľahnúť. „Zodpovedný prístup sa týka všetkých – ľudí v karanténe aj príslušníkov PZ. Verím, že celý incident bude riadne vyšetrený a budem sa o výsledkoch informovať na inšpekcii MV SR,“ dodáva. Video z predmetného incidentu sa v utorok začalo šíriť na sieti YouTube.

Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý je v súčasnosti poslancom Európskeho parlamentu a členom Permanentného krízového štábu, ku incidentu uviedol, že útok na deti nie je prípustný a absurdný. „Už včera som podnikol kroky k tomu, aby tento krutý čin nezostal bez následkov,“ napísal v stredu na sociálnej sieti Pollák s tým, že ak to urobil policajt, musí za svoj čin pykať.

Samotné video nájdete na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Niektorí ľudia si začínajú na rúško pripínať sponku s kvetom, toto je dôvod!
Nasledujúci článok Karmen Pál-Baláž predstavila letný videoklip v 4K kvalite